Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad Karlštejn

19. 5. 2008

HISTORIEObrazek

Karlštejn byl založen Karlem IV. a vystavěn mezi lety 1348 - 1355 s cílem sloužit k uložení Korunovačních klenotů a relikvií. Založení dne 10.června 1348 se spolu z králem Karlem IV. účastnil i první pražských arcibiskup Arnošt z Pardubic. V průběhu husitské revoluceodolal obléhání husitskými vojsky.

V polovině 17. století za správy Jáchyma Novohradského z Kolovrat dochází k renesanční přestavbě hradu, později však hrad upadá a je pronajímám soukromým osobám. V roce 1755 je darován císařovnou Marií Terezií Ústavu šlechtičen Další přestavba byla provedena koncem 19. století Josefem Meckerem v duchu tzv. purismu, kdy byl hrad vrácen do pravděpodobné původní gotické podoby. Od roku 1918 je pak ve vlastnictví státu a je zpřístupněn veřejnosti.

SOUČASNOST

V současnosti je hrad jedním z nejnavštěvovanějších hradů (vyjma Hradu pražského) v ČR. Je ve vlastnictví státu a ve správě Památkového ústavu, který ho zpřístupňuje veřejnosti, jsou zde pořádány svadby a všelijaké atrakce. V současné době je možno navštívit Císařský palác a Mariánskou věž v rámci okruhu I a Císařský palác, Mariánskou věž a Věž velkou v rámci okruhu II.

POPIS

Jedná se o mohutný kamenný gotický hrad umístěný na skalní ostrožně sestávající se z několika částí navzájem opevněných. Pod hradem se nachází malá vesnička Karlštejn v okolí pak hluboké, většinou listnaté lesy a vinice. V současné době se hrad sestává ze Studniční věže, Purkrabského domu, Hodinové věže, Císařského paláce, Mariánské věže a Velké věže.