Jdi na obsah Jdi na menu
 


Holocaust - referát

10. 6. 2008
Holocaust
Gerald Green
Věnováno památce šesti milionů obětí, těm, kteří přežili, i těm, kteří kladli odpor.
 
        
 

         Řazení děje této knihy je retrospektivní. Kniha je psána v první osobě z pohledu dvou různých osob – žida Rudiho Weisse-syna Berlínského lékaře-v mládí se zdál být nadějným fotbalistou, ale nebylo mu dopřáno hrát.

Druhou osobou je Erik Dorf-nadějný berlínský právník, který našel své uplatnění v oddílech SS a stal se Heinrichovým blízkým spolupracovníkem.V prologu knihy popisuje Rudi Weiss svůj současný život po návratu do Izraele a naděje tamějších obyvatel.                                                         

Příběh jeho rodiny se začíná odvíjet svatbou jeho staršího bratra Karla a árijské dívky Inge. Píše se rok 1935. Už nyní je patrně vidět ponižování židů. Rodina neodešla ze země, stále ještě věřili, že se vše obrátí k lepšímu. Rodina Inge vyjadřuje vůči Weissovým vyložené nepřátelství, jen kvůli jejich židovskému původu. Později je i Rudiho mladší sestře Anně zakázáno studium Ale po událostech „Křišťálové noci” neboli ničení podniků a obchodů židovských majitelů se musí přestěhovat k Inge. Ordinace doktora Weisse je zničena.                                             

Rudiho prarodiče se ale nedokázali s událostmi smířit a spáchali sebevraždu. Otec je odvezen do Polska. Po nějaké době Rudi utíká a postupně se dostává do Čech a na Ukrajinu. Karl je odvezen do koncetračního tábora. Anna s matkou žijí nějakou dobu u Inge v bytě.         

Utlačování židů je čím dál zřejmější, nemohou ani vyjít na ulici. Ale Anna je o Silvestru na belínských ulicích znásilněna a psychicky se z toho už nevzpamatovala. Je odvezena do psychiatrické léčebny, ale není to nic jiného než Hadamar- jedno z prvních plynových zařízení. Stala se součástí programu euthanasie stejně jako 50 000 dalších lidí.                                    

Nakonec byla i Rudiho matka poslána do Varšavy do koncentračního tábora. Zde se setkává s otcem.

Po svatbě s Martou je Erik Dorf stále ještě bez uplatnění a stěží uživí rodinu. Při nemoci své manželky se setkává s doktorem Weissem. Později si našel zaměstnání v jednotkách SS jako Heidrichův poradce. S jeho pomocí se začínají rozjíždět programy na řešení židovské otázky. Nové a nové pokusy s jedovatými plyny, co nejúčinnější střelbou a podobně. Začíná stavba obrovských spalovacích a plynovacích zařízení v Osvětimi. Nacistická armáda postupuje na východ. Vyhlazování židů na Ukrajině a v Rusku. Masové vraždění v Babím Jaru – 35000 mrtvých. Kapacita Osvětimi pomocí cyklonu B zvýšena na 12000 lidí denně.

 

Karl byl po nějaké době převezen do Terezínského ghetta. Zde působí jako umělec, ale po objevení protifašistických obrazů je mučen a poté poslán do Osvětimi. Zde po snahách k odporu skončili i Rudiho rodiče. Ve Varšavě se formuje první odpor. Do té doby židé vždy věřili, že je Němci nezabijí. Nechtěli věřit. Rudi patřil k málu těm, kteří se snažili postavit na odpor. Při útěku se na Ukrajině přidal k partyzánům a s nimi bojoval proti Němcům.

Německá propaganda před světem i sebou samými maskuje masové vraždění milionů židů.

 V roce 1944 před porážkou Říše vydal Himmler rozkaz k zničení vyhlazovacích zařízení. Poslední snahy utajit před světem zrůdnosti shrnované pod názvem HOLOCAUST. Po i před soudním procesem v Norimberku spáchala velká část německých důstojníků sebevraždu. Nedokázali se postavit tváří v tvář svým činům. Mezi nimi byl i Erik Dorf.

Rudi Weiss se po skončení války setkal s Inge, která dobrovolně odešla za Karlem do koncentračního tábora.

Závěr? Co Dodat? Vzpomínky lidí, kteří si prošli peklem té doby, nelze vymazat. Mohou někdy odpustit? Zničený život, budoucnost, životy blízkých, příbuzných i milovaných…
Když v roce 1978 natočili američtí producenti podle románu Geralda Greena stejnojmenný televizní seriál, byl to pro diváky desítek zemí světa šok. Vyniklo působivé a především lidské svědectví o tragedii šesti milionů evropských židů i o mechanismu, který ji plánoval a uskutečňoval.                                                                                            Ale román je i výpovědí o boji a naději, jejímž zosobněním je právě osud hlavního hrdiny. Díky strhujícímu vypravěčskému podání se stala tato kniha jednou z nejpřesvědčivějších výpovědí o jedné z nejtragičtějších kapitol moderních dějin.
 
 
Tuto knihu bych ve svém TOP žebříčku zařadila hodně vysoko. Přestože se odehrává v době, která je děsivá, nalezneme zde spoustu různých charakterů lidí. Myslím, že právě vylíčení postav je naprosto úžasné. Detailní popisy situací a poutavé vyprávění nešťastných vzpomínek lidí, kteří zažili tyto strašlivé okamžiky. Také je zde dobře zachycen tehdejší postoj společnosti vůči židům. Běhal mi mráz po zádech při čtení této knihy. Představa, že by se něco takového mohlo dít i dnes, mi nahání hrůzu. Přesto bych všem tuto knihu doporučila, protože si myslím, že by všichni měli vědět co se tady dělo v době Holocaustu. Mnoho lidí shlédlo film, který je podle románu natočen.
 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář